Néha, a felnőtteknek is lehet pattanásuk. A hormonok és a táplálkozás mellett van még egy kiváltó ok, ami pattanást idéz elő, és ezt bizonyára már te is megfigyelted: stressz hatására a szervezetben stresszhormon szabadul fel, ami beturbózza a faggyúmirigyek zsírtermelését és a gyulladásra való hajlamot.
Ügyelj a kozmetikumokra
A fent említett okok mellett, nagy hangsúlyt kell fordítani a bőrápoló termékek helyes megválasztására is, mivel a túl zsíros kozmetikumok eltömítik a bőr pórusait és ezzel akadályozzák a faggyú távozását. Különösen akkor torlódik fel a zsiradék, ha a használt termék kőolajból származó olajokat tartalmaz, mint paraffin vagy szilikonolaj. Elkerülhető a „kozmetikumaknék” kialakulása, ha az akne bejáratát mindig csak ún. „nem komedogén” vagyis nem „mitesszerserkentő” termékekkel fedjük be.
Hol jött ki?
A pattanások helye a bőrödön sokat elárul a lehetséges okokról. A T-zónában, tehát a homlokon, az orr körül, jellegzetes serdülőkori tünet. Az arcon és a nyakon inkább felnőtt nőknél jelennek meg mély és fájdalmas pattanások. Sokszor előfordul, hogy tüszőrepedés és menstruáció előtt romlik a bőr állapota, mivel ilyenkor a legaktívabb a pattanást serkentő sárgatesthormon, és menstruáció előtt még az ösztrogén nevű pattanásgátló hormon szintje is csökken.
Okok és megoldások
* A homlokon felbukkanó pattanások hátterében emésztési gondok (helytelen étkezésből adódó), felborult bioritmus, stressz és feszültség is állhat.
Megoldás: Minimum 7 óra alvás, megfelelő folyadékfogyasztás, valamit megfigyelés, hogy van-e valamilyen kapcsolat a pattanások megjelenése, és bizonyos ételek fogyasztás vagy szépségápolási termékek használata között.
* Az arcot csúfítókat is okozhatja a stressz, de allergiára, tüdő- és gyomorproblémákra is utalhat. A túlevés, piszkos mobiltelefon, elhasználódott ágynemű és elöregedett sminkecset is lehet kiváltó ok.
Megoldás: Fontos, hogy naponta kétszer megtisztítsd a bőröd, és figyelj jobban a kézmosásra is, főleg ha tömegközlekedéssel utazol. Gyakrabban válts ágyneműt és törölközőt, valamint a telefonod képernyőjét is fertőtlenítsd minimum egy nap egyszer.
* Az orron éktelenkedő elváltozásokat puffadás, székrekedés és a nem megfelelő étrend is kiválthatja.
Megoldás: B-vitamin, kevesebb fűszeres étel fogyasztása.
* A szemöldök közötti részen megjelenő pattanások talán a legzavaróbbak, mivel ezek vannak leginkább a középpontban. Hátterükben a máj elégtelen működése, rossz vérkeringés, túl magas zsír- vagy feldolgozott élelmiszerfogyasztás és alkoholbevitel áll.
Megoldás: Elengedhetetlen a megfelelő vízfogyasztás, a helyes/helyesebb táplálkozás és a gyakori arctisztítás. Időnként májtisztító kúra beiktatása, amit gyógynövény koncentrátumokkal végezhetünk.
* Az állon jelentkező elváltozások utalhatnak vese- és hormonproblémákra, valamint arra, hogy valaki előszeretettel torkoskodik lefekvés előtt.
Megoldás: Ismét javíthat a vízfogyasztás, az ómega-3 zsírsavak, valamint a hormonháztartás helyreállítása.
* A nyakon éktelenkedő pattanásokra érdemes odafigyelni, mert torok-, mandulagyulladás is állhat a háttérben, sőt veszélyesebb pajzsmirigy betegségeket is leplezhet.
Megoldás: egy alapos kivizsgálás, állapotfelmérés feltárja a kiváltó okokat és megszüntetésük gyógyulást hoz.
* A mellkason megjelenő pattanások hormonális elváltozásokat is jelenthetnek és gyakran a férfi nemi hormonok túlzott termelése is felmerül az okok között.
Megoldás: a hormonháztartás kiegyensúlyozása.
* A háton lévő pattanások emésztőrendszeri problémákra, a szervezetben felhalmozódott méreganyagokra vagy a kiválasztószervek, máj és vese, túlterheltségére is utalhatnak.
Megoldás: étrendi és életmódbeli változtatások, a kivezető szervek (máj, vese) működésének helyreállítása.